
Vlada Španije usvojila je niz mjera kao znak podrške palestinskom narodu i odgovor na izraelske akcije u Gazi i na okupiranim teritorijama. Odluke obuhvataju diplomatske, trgovinske i humanitarne poteze s ciljem pojačavanja pritiska na izraelske vlasti.
Usvojene mjere uključuju:
povlačenje ambasadora iz Tel Aviva zabranu uvoza proizvoda iz izraelskih naselja na okupiranim teritorijama ograničavanje konzularnih usluga za španske državljane koji žive u izraelskim naseljima zabranu prolaska brodova i aviona koji prevoze oružje ka Izraelu zabranu ulaska osobama uključenim u, kako se navodi, „genocid i ratne zločine“ obustavu prolaska vojnih konvoja s gorivom kroz špansku teritoriju ograničavanje letova povezanih s transportom naoružanja
Humanitarna podrška
Pored sankcija, Španija povećava pomoć Palestincima:
dodatnih 10 miliona eura biće uplaćeno UN-ovoj agenciji za palestinske izbjeglice (UNRWA) ukupna humanitarna pomoć za Gazu povećana je na 150 miliona eura najavljeno je i jačanje finansijske podrške palestinskim vlastima na Zapadnoj obali i u Gazi.
Ovim mjerama Španija se svrstava među zemlje koje najodlučnije traže prekid izraelskih vojnih operacija i veću međunarodnu zaštitu palestinskog stanovništva.